autor: Admin

02 lis 2017

Tagi: Lollipop moments

Projekt "Lollipop moments" - podsumowanie

Czasem wystarczy mała rzecz. Najprostsza, najbardziej przyziemna, czasem bardzo niedoceniona. Podarowanie uśmiechu nieznajomemu w zatłoczonym autobusie, dla którego być może dzień nie był najłaskawszy. Telefon do dawno niesłyszanej osoby, która być może od miesięcy właśnie tego głosu oczekiwała. Świat składa się z małych rzeczy, a do jego zmiany potrzeba, tylko i aż, bardzo dużo małych rzeczy robiących dobro. Robienie dobra, jakkolwiek niepoprawną polszczyzną pisane, tak bardzo poszukiwane i potrzebne. Tutaj, teraz i w każdym zakątku tego świata.


Mała rzecz może przekształcić się w ideę o wielkiej wartości. Tak jak rozdawanie lizaków przez Drew Dudley’a, który postanowił podzielić się swoją historią podczas konferencji TED.

Na szczęście (dziękujemy dobry kolego Internecie), ta historia dosięgnęła i nas, młodych, pełnych pasji, pracowników młodzieżowych. Nie zdradzając wiele z historii (nie chcemy zabierać przyjemności samodzielnego jej odkrywania), zarysujemy jedynie ideę, na której zbudowaliśmy program szkolenia międzynarodowego „Lollipop Moments”.


Drew Dudley udowadnia, że potrzeba niewiele aby zmienić czyjeś życie na lepsze. Najbardziej zaskakujące jest to, że czasem nie zdajemy sobie sprawy z własnej mocy sprawczej, nasze słowa, podejmowane działania, które dla innych są znaczące, mogą być dla nas na tyle nieistotne, że po jakimś czasie (jeśli nikt nas o nich nie uświadomi), nie będziemy ich pamiętać. Odpowiednie ukierunkowanie tej siły, obudzenie potencjału, który ma w sobie każdy człowiek, jest kluczowe. W szczególności dzisiaj, kiedy świat zmienia się w zastraszającym tempie, boryka z problemami bardziej kompleksowymi i skomplikowanymi odkąd pokolenie młodych może pamiętać. Szczególnie teraz zapotrzebowanie na liderów mających odwagę działać w imię dobra wspólnego jest ogromne.

Bazując na własnych doświadczeniu i idei „Lollipop Moments”, napisaliśmy projekt i zrealizowaliśmy kurs szkoleniowy dla pracowników młodzieżowych.  28 młodych osób z 7 krajów europejskich: Chorwacji, Macedonii, Węgier, Bułgarii, Litwy, Polski, Grecji, przyjechało do Łodzi aby wzajemnie przedefiniować pojęcie przywództwa. Przygotowując program położyliśmy nacisk na dostarczenie wiedzy i wymianę doświadczeń, a także na jak największym skupieniu się na wykorzystaniu zdobytych umiejętności w życiu codziennym, podczas pracy w organizacji. I tak dni mijały nam na korzystaniu z dobrodziejstw edukacji nieformalnej, pracując w grupach międzynarodowych, ćwicząc język angielski, poznając inne kultury i zawiązując nowe przyjaźnie. Ale przede wszystkim uczestnicy brali udział w warsztatach dotyczących samoświadomości, poznawania własnych potrzeb, barier, budowania i zarządzania zespołem, rozwiązywania problemów, perswazji i manipulacji, autoprezentacji i sztuki przemawiania, komunikacji i feedbacku. Uczestnicy wcielali się w liderów grup, tworzyli zespoły, pracowali nad projektami, szukali rozwiązań wykorzystując nowe metody, generowali pomysły i ich możliwe zastosowania w życiu codziennym. Podczas jednej z sesji poznawali cele zrównoważonego rozwoju ONZ, dyskutowaliśmy jak ważna jest wiedza o tym co dzieje się na świecie. A przede wszystkim aktywna postawa, reagowanie na zmiany i wydarzenia poza granicami naszego własnego kraju.

Projektowi towarzyszyły różne wydarzenia, jak chociażby dotarcie do społeczności lokalnej podczas małego happeningu „lollipop moments”, polegającego na rozdawaniu balonów, lizaków. Uczestnicy poprzez rozmowę, uśmiech, przytulenie i pytania o marzenia, pokazali wielkość i ważność małych, codziennych gestów. Zainspirowani akcją „Because you were”, organizowaną przez Montague Workshops[1], rozmawialiśmy o wdzięczności, o jej wyrażaniu, o docenianiu i o wpływie innych na nasze życie. Jako liderzy, chcemy być świadomi nie tylko wpływu jaki mamy na innych, ale także na słowa, wydarzenia, czy obecność osób, dzięki którym jesteśmy w miejscu w którym jesteśmy, i jesteśmy dokładnie tacy jacy jesteśmy.


Zauważalne i dające się zmierzyć efekty projektu to plakat, publikacja i filmik – wszystko przygotowane przez uczestników. Zarówno ich własne mini projekty polegające na szerzeniu idei „Lollipop Moments”, a także przekazanie wiedzy z kursu szkoleniowego. Efektem, którego na obecną chwilę nie jesteśmy w stanie zmierzyć, a który interesuje nas znacznie bardziej, to zastosowanie zdobytych umiejętności w praktyce, wiara we własne możliwości, w swój potencjał do podjęcia działania, przewodzeniu innymi i wspólną drogą do wyznaczonego celu. Wierzymy, że podczas projektu w każdym uczestniku zaszły maleńkie zmiany. Krok, po kroku, najważniejsze, że jest to krok, zrobiony do w dobrym kierunku, krok do przodu.